چگونه می‌توانیم پهنای باند برنامه‌ها در ویندوز 10 را محدود کنیم؟

کاهش پهنای باند برنامه ها
کاربران ویندوز می‌توانند محدودیت‌هایی را روی به‌روزرسانی ویندوز 10 و همچنین برنامه‌هایی که به اینترنت متصل می‌شوند اعمال کنند. برخی از برنامه‌ها گزینه‌ای برای اعمال محدودیت روی پهنای باند در اختیارتان قرار می‌دهند. اما برای برنامه‌هایی که به شکل از پیش ساخته شده چنین قابلیتی در اختیار شما قرار نمی‌دهند راهکار دیگری وجود دارد. برای این منظور باید از برنامه‌های ثالثی که بر ترافیک شبکه نظارت می‌کنند استفاده کنید.

مصرف بیش از اندازه و بدون دلیل پهنای باند از سوی برخی از برنامه‌ها نه تنها باعث می‌شود تا پهنای باند مصرفی بدون دلیل هدر برود، بلکه سرعت اینترنت را نیز به لحاظ چشم‌گیری کاهش می‌دهد. به‌طور مثال در حال دانلود یک فایل حجیم هستید که ناگهان مشاهده می‌کنید سرعت دانلود افت شدیدی پیدا کرده و مرورگر شما در حال مصرف بدون دلیل اینترنت است، به واسطه آن‌که یک سایت به شکل صامت در حال پخش یک فیلم است.

اگر شما نیز با چنین مشکلاتی روبرو شده‌اید اکنون زمان مناسبی است که خود به شکل دقیق بر پهنای باند و برنامه‌هایی که در نظر دارند به اینترنت متصل شوند نظارت کنید. ما در این مقاله به معرفی راهکارهایی می‌پردازیم که به شما در مدیریت درست بر پهنای باند کمک می‌کنند.

راهکار اول، قابلیت از پیش ساخته شده درون برنامه‌ها را به کار ببرید

پیش از آن‌که برنامه‌های ثالث متخصص در این زمینه را نصب کنید ابتدا در نرم‌افزارهایی که نصب کرده‌اید به دنبال گزینه‌ای در ارتباط با محدودسازی پهنای باند باشید. به‌طور مثال اگر در نظر دارید بر پنهای باند مصرفی از سوی Steam که برای دانلود بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و این روزها در کشور بسیار پرطرفدار شده مدیریتی اعمال کنید به مسیر Steam > Settings > Download رفته و از کادر Limit bandwidth to برای محدودسازی پنهای باند استفاده کنید. بیشتر برنامه‌ها و ابزارها همچون دارپ‌باکس، گوگل درایو و وان‌درایو گزینه‌های مشابه این چنینی در اختیارتان قرار می‌دهند. اعمال محدودیت برای چنین برنامه‌هایی واقعا مفید است.

راهکار دوم، از تنظیمات ویندوز 10 استفاده کنید

ویندوز 10 نیز به شما اجازه می‌دهد روی پهنای باندی که Windows Update از آن استفاده می‌کند محدودیت‌هایی را اعمال کنید. برای پیکربندی این گزینه به مسیر Settings > Update & Security > Windows Update > Advanced Options > Delivery Optimization > Advanced Options بروید.

اکنون گزینه Limit how much bandwidth is used for downloading updates in the background را فعال کنید. در این بخش گزینه دیگری به نام Limit how much bandwidth is used for uploading updates to other PCs on the Internet قرار دارد. اگر نگران آن هستید که پهنای باند شما بیهوده مصرف شود، بهتر است ویژگی آپلود را به‌طور کامل غیر فعال کنید. فعال‌سازی گزینه دوم باعث می‌شود تا ویندوز از کامپیوتر شما برای به‌روزرسانی کامپیوترهای دیگر استفاده کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *